Blog

Zajęcia online czy stacjonarnie?

Kiedyś nie pomyślałabym nawet, żeby szukając korepetytora nie ograniczać się jedynie do miejsca swojego zamieszkania. Pochodzę z małego miasteczka, liczba nauczycieli oraz ich dostępność była naprawdę ograniczona. Jeśli chodzi o szkółki językowe, nie miały u nas racji bytu, upadały tak szybko jak powstawały. Podobnie bywa w wielu miejscach, nie jest to jednak jedyny powód, dla którego warto otworzyć się na to co dają nam czasy, w których żyjemy- mowa tu o zajęciach online. Inny aspekt?

Ciągły pęd i wieczny brak wolnego czasu znacznie nas ograniczają- sama wiem jak jest. Kilka lat temu byłam zwyczajną studentką pracującą weekendami, teraz rozwijam się zawodowo i mam poczucie tego jak ciężko jest zacząć coś nowego. Zarówno mnie jak i moje otoczenie ograniczają przeróżne czynniki- nadmiar obowiązków w domu, sztywne godziny pracy, dużo nauki popołudniowej. Tak czy inaczej- mówi się, że znajomość języka obcego to podstawa. Bardzo często spotykam się ze stwierdzeniem, że ktoś czuje się po prostu skrępowany jej brakiem, w szkole czy w pracy stoi w miejscu, a awans może jedynie poczekać. Warto wtedy nasze dotychczasowe ambicje i chęci zamienić w czyny. Całe szczęście, że dzisiejsza doba internetu otwiera nam dostęp do szeroko pojętej edukacji online! Pozwala wybrać najdogodniejszą dla nas formę rozwoju. Uczyć możemy się przecież z domu, przez internet, wykorzystując do tego najprostszy w użyciu komunikator.  Ale czy taka nauka jest wystarczająco skuteczna? Jeśli tak to czy jest dla każdego? Warto odpowiedzieć sobie na właśnie te oraz pozostałe pytania zanim podejmiemy decyzję o wyborze odpowiedniej metody nauczania.

ZAJĘCIA ONLINE

Rozleniwienie czy udogodnienie? Moim zdaniem zajęcia online są po prostu wygodne. Perspektywa robienia czegoś pożytecznego leżąc w łóżku, bądź siedząc wygodnie w zaciszu swojego pokoju jest na tyle kusząca, że przemawia do coraz większej ilości osób. Rozwój technologii oraz wprowadzanie coraz to nowocześniejszych aplikacji i programów zaczyna odzwierciedlać i przypominać stacjonarną formę nauki. Dziś nie ograniczam się do tradycyjnych rozmów na Skypie. Osobiście korzystam z komunikatora Google Hangouts oraz aplikacji Google Drive do przesyłania z wyprzedzeniem materiałów na zajęcia. Uczeń może, ale nie musi ich drukować- format plików pozwala na ich elektroniczne wypełnianie. Komunikator jest na tyle inteligentny, że umożliwia udostępnianie ekranu, dzięki czemu zarówno nauczyciel jak i uczeń widzą na nim to samo. Hangouts oraz Drive to całkowicie darmowe narzędzia Google’a, wystarczy założyć konto na gmailu, dzięki czemu otrzymujemy dostęp do obu aplikacji. Treści zamieszczone na dysku samoistnie się zapisują- oba narzędzia działają w tak zwanej chmurze. Teraz najważniejsze- łamiąc wszelkie stereotypy, zajęcia online nie ograniczają się jedynie do zajęć indywidualnych. Jak najbardziej skorzystać można z lekcji w grupie! Forma ta jest o tyle ciekawa, że międzynarodowe firmy często utrzymują zdalny kontakt z innymi poprzez użycie tych samych komunikatorów!  Osobiście uważam, że zajęcia online są dla każdego, kto w większym bądź mniejszym stopniu potrafi posługiwać się komputerem i internetem. Nie musisz mieć nawet słuchawek (ja ich nie używam).  Książki w formacie pdf, pliki z nagraniami, filmiki, quizzy- to wszystko i jeszcze więcej dostępne jest już teraz. Podczas lekcji robimy dosłownie to samo, co podczas zajęć stacjonarnych.

ZAJĘCIA STACJONARNE

Kserówki i kserówki… Moim zdaniem niekoniecznie. Na tradycyjnych zajęciach stacjonarnych można zrobić dosłownie wszystko. Prezentacje, zajęcia w terenie, pokazy na projektorze, ćwiczenia z wykorzystaniem aplikacji na telefonie bądź tablecie. Osobiście często wplatam nowoczesne technologie w tradycyjne korki. Wszystko idzie do przodu, to w jaki sposób nauczamy- także. Mimo to nadal kocham kserówki i pracę z papierem. Korzystam z ogromnej bazy dydaktycznej i często zasypuję uczniów zadaniami z różnych źródeł. Z doświadczenia widzę, że moi studenci też to lubią i nawet Ci online’owi ,,często i gęsto’’ drukują nawet to czego nie muszą. Bo można podkreślić, wyciąć i tym podobne.  Zajęcia stacjonarne mają swój urok. Bezpośredni kontakt z nauczycielem to jest to, czego monitor nie zastąpi raczej nigdy. Wielu z Was korzystało zapewne z tradycyjnych korepetycji z różnych przedmiotów bądź zajęć w szkołach językowych. Na ten temat mogłabym pisać do jutra, ale każdy z Was potrafi sobie takie zajęcia wyobrazić. : )

STATYSTYKI

Różnica pomiędzy wybieranymi formami nauczania przez moich uczniów jest dość widoczna. Dwoje na ośmiu zgłaszających się kandydatów decyduje się na zajęcia online. W porównaniu do minionych lat, liczba i tak rośnie. Jakie pobudki wpływają na ich decyzje? (zawsze o nie pytam ;))

 1. Miejsce zamieszkania inne niż Poznań.  
 2. Bycie rodzicem i wybór późnej godziny zajęć, kiedy “dzieci już śpią”.
 3. Chęć zaoszczędzenia czasu na dojazdach.
 4. Nauka z pracy- tak, to ciekawe. Czasami firmy organizują swoim pracownikom zajęcia z języka angielskiego online.

Widzicie zatem- powody są przeróżne, ale wniosek jeden- uczyć się może każdy i zewsząd! Bardzo lubię te dzisiejsze czasy, w których nic nas nie ogranicza! Wygoda przede wszystkim! : )

A wy którą metodę preferujecie? Uczycie się stacjonarnie czy online? Jakie macie doświadczenia?

Ja chodziłam na tradycyjne korepetycje do domu mojej korepetytorki. Zdarzało się jednak, że ,,spotykałyśmy się’’ na Skypie. Obie formy nauki wspominam bardzo pozytywnie! Osobiście wolałam jednak zajęcia stacjonarne.

Czekam na wasze komentarze!

by Daria Markiewicz  

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

five + 3 =


Tłumaczenie tekstów


Wyślij nam plik z tekstem my go przeanalizujemy wycenimy za darmo.Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę Language Lab w celu realizacji usługi

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.One-To-One

Zajęcia indywidalne w formie stacjonarnej lub online

 • Korepet ycje
 • Matura
 • Konwersacje
 • Przygotowanie do egzaminów
 • Zajęcia stacjonarne oraz online
 • Przygotowanie do zajęć szkolnych
 • Zajęcia dostosowane tematycznie do potrzeb ucznia

Koszt zajęć

45zł za 45min lub 60zł za 60min


Napisz do nas


Masz jakieś pytania?class:form-control placeholder "Imię i Nazwisko"]

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę Language Lab w celu realizacji usługi

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.W Grupie Raźniej

Zajęcia dla grup jedno, dwu, trzy i cztero-osobowych

 • Wszystkie zajęcia grupowe trwają 60 min
 • Przyjmujemy tylko grupy zorganizowane
 • Zaproś przyjaciół ze szkoły bądź pracy
 • Konwersacje
 • W grupie raźniej

Koszt zajęć

Grupa czteroosobowa: 30zł / os Grupa trzyosobowa: 35zł / os Grupa dwuosobowa: 40zł / os


Napisz do nas


Masz jakieś pytania?class:form-control placeholder "Imię i Nazwisko"]

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę Language Lab w celu realizacji usługi

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.

Teksty Wszelakie


Tłumaczenia i proof reading tekstów • Tłumaczenia tekstów zwykłych PL > EN
 • Tłumaczenia tekstów zwykłych EN > PL
 • Proof reading tekstów angielskich
 • Korekty
 • Każda wycena jest darmowa


Koszt zajęć


od 40zł/ 1700 znaków


Napisz do nas


Masz jakieś pytania?class:form-control placeholder "Imię i Nazwisko"]

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę Language Lab w celu realizacji usługi

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.